Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-11-07 07:12:24
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcia: materiały partnera artykułu
autor Olga Vitoš
Niestety, skóra może również mieć problemy. W przypadku nawet 20% noworodków i 3% dorosłych bariera ochronna skóry nie działa tak, jak powinna. Wówczas rozwija się Atopowe Zapalenie Skóry (w skrócie AZS) - nazywane też wypryskiem atopowym lub egzemą. Ta choroba powoduje znaczne obniżenie komfortu życia i bywa niezmiernie trudna w leczeniu.
Atopowe Zapalenie Skóry często współistnieje z innymi chorobami atopowymi takimi jak astma oskrzelowa, alergie wziewne i alergie pokarmowe. W związku z tym leczeniu AZS powinno również towarzyszyć leczenie tych chorób. Czasami trudno jest poznać przyczynę alergii, ale jeżeli mamy taką możliwość, należy alergen całkowicie wyłączyć z życia lub go unikać.
Jak można wykluczyć alergię np. u noworodka/niemowlęcia? Jeżeli podejrzewamy uczulenie na zwierzęta domowe, należałoby na jakiś czas odseparować od nich maluszka. Dotyczy to również osoby opiekującej się dzieckiem, gdyż bardzo łatwo przenieść alergeny na rękach i ubraniu. Okres separacji powinien trwać minimum 2 tygodnie. Jeżeli w tym czasie objawy alergii ustąpiły, należy zrobić tzw. prowokację, czyli zetknąć dziecko z potencjalnym alergenem i obserwować, czy znowu pojawi się reakcja alergiczna.
W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej, jeśli karmimy dziecko piersią, również należy określony produkt wyłączyć z diety mamy na minimum 2 tygodnie. Następnie robimy znowu prowokację. Nie wyłączamy na raz więcej niż jeden produkt spożywczy. Pamiętaj również, że w przypadku alergii, przejście na karmienie sztuczną mieszanką nie jest dobrym pomysłem. Mleko mamy mimo wszystko chroni organizm dziecka. Substancje zawarte w mleku mamy pomagają dziecku poradzić sobie z alergią i dzięki temu z niej się wyleczyć w przyszłości. Karmienie sztucznym pokarmem może zwiększyć objawy alergii a także Atopowego Zapalenia Skóry.
Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła, zapalna i niezakaźna choroba skóry. Jednym z jej objawów jest świąd skóry i atopia skóry. Mogą pojawiać się bolesne pęcherze na zmienionych miejscach. Występują również okresy remisji oraz silnych nawrotów. Atopowe Zapalenie Skóry jest silnie powiązane z układem immunologicznym. Dlatego jego leczenie powinno skupiać się na dwóch działaniach: leczenie przyczyn (wzmacnianie organizmu, unikanie alergenów itp.) oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, aby objawy choroby były jak najmniej uciążliwe.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry, zacznij od unikania kąpieli w wannie/wanience. Zdecydowanie lepiej będzie, gdy maluszek będzie brał prysznic. U całkiem małych dzieci można ten prysznic połączyć ze wspólną zabawą z rodzicem. Pamiętaj także, że noworodek, czy niemowlę nie musi się myć codziennie. Unikaj częstego mycia. W codziennej pielęgnacji staraj się raczej skoncentrować na umyciu okolicy pieluszkowej, a resztę ciałka myj co jakiś czas.
Zwracaj uwagę na to, jakie kosmetyki stosujesz do mycia maluszka. Na czarnej liście powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju zasadowe mydła oraz kosmetyki antybakteryjne. Używaj raczej specjalistycznych kosmetyków takich jak DEXERYL OLEJEK DO MYCIA, który delikatnie oczyszcza, łagodzi i nawilża skórę bardzo suchą lub skłonną do atopii. W ten sposób chroni jej barierę ochronną.
Dexeryl olejek do mycia hamuje uczucie swędzenia związane z suchością skóry już po 15 dniach stosowania*. Może być stosowany także u dzieci od 1. dnia życia. Olejek nakładamy na wilgotną skórę. Następnie skórę należy spłukać i delikatnie osuszyć. Po tym zabiegu możesz nałożyć wybrany przez siebie emolient. Dexeryl olejek do mycia nie zawiera mydła ani substancji zapachowych.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy atopowej skórze? Staraj się również, aby temperatura wody, w której myje się dziecko, nie była zbyt wysoka, a sam prysznic nie trwał zbyt długo. Osuszając skórę po kąpieli nie pocieraj jej, a delikatnie przykładaj bawełniany ręcznik.
Leczenie medyczne wspomóż wzmacnianiem organizmu. Silny organizm to większa szansa na mniejsze objawy AZS. A więc najlepiej karmić maluszka mlekiem mamy. Nie zapomnij również o codziennych spacerach a także terapiach niekonwencjonalnych (oczywiście dotyczy to dzieci w odpowiednim już wieku i pod nadzorem specjalisty). Leczenie AZS można wspomóc na przykład kuracjami ziołowymi, aromaterapią (pamiętaj, że maluszek musi być do tego w odpowiednim wieku. Aromaterapii nie należy stosować u noworodka. Dzieciom karmionym piersią nie powinno się podawać innych substancji).
AZS nie jest łatwe w leczeniu, dlatego tak ważne jest znalezienie dla swojego dziecka najlepszego rozwiązania. Nie wszystkie terapie będą skutkować u wszystkich chorych. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja może zwiększyć komfort maluszka, ale nie zapominaj także o diagnostyce pierwotnego problemu i leczenia go w odpowiedni sposób. Mimo wszystko może się zdarzyć tak, że nigdy nie dowiesz się, co spowodowało u Twojego dziecka Atopowe Zapalenie Skóry, a ono w pewnym momencie po prostu zniknie. Tak też może się zdarzyć.
*Badanie kliniczne przeprowadzone na 43 osobach przy stosowaniu 1 do 2 razy dziennie.
Materiał powstał we współpracy z Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.